Bez vás, žen, by byla města i obce šedivější

tulipany140Krásný svátek žen – mladých, starších i těch dříve narozených – celého světa je za dveřmi a já bych se chtěla přidat ke všem gratulantům, i když by jimi měli být především muži. Ti určitě nezapomenou na své nejdražší a nemilejší. Nežijeme v jednoduché době a je mnoho věcí, které nás ženy trápí možná o trochu víc než naše milé muže. Bydlím na největším sídlišti v Hradci Králové, v ulici, která měla být výstavným bulvárem s obchody, službami i zábavou. Skutečně tomu tak bylo.

Současnost? Ulice přes letité sliby všech vládnoucích komunálních politiků v Hradci Králové – „rekonstrukce a revitalizace Benešovky je naše priorita“ - je opravená pouze z  jedné pětiny a i ta už pomalu vyžaduje opravy. Zmizely téměř veškeré služby, kulturní vyžití je možné realizovat v hospodě, několika hernách, kam ženy moc nechodí, přes den jen v kavárně. A jít večer naší ulicí, je pro opravdu odvážné ženy. Školky, které se rušily, dnes chybí a nahrazují tzv. mobilními – „kontejnerovými“. Dětská hřiště a jejich okolí jsou sice hezká, ale brzy ráno a večer plná pejsků a … Aby si maminka natáhla v létě deku a využila trávník k odpočinku, když si dítě hraje, je nemyslitelné. Zde by pomohla nějaká ohrazená loučka pro psy, s jejich WC. Jedinou dobrou zprávou z poslední doby pro ženy i muže je, že je schválena příprava projektu na rekonstrukci zeleně a její úpravy v sídlišti.
sidliste autaMimo to nám zelené plochy a stromy před očima ubývají. Důvod – další parkoviště, výstavba dalších bytových domů na městských pozemcích, které město prodává developerům. Byty jsou nekvalitní, předražené, určené na podnikání. Nyní je opět na zastupitelstvu ve "hře" další polyfunkční dům, nazvaný Pilot I, který by opět zmenšil volný prostor na sídlišti určený k relaxaci. To zastupitelé KSČM neschvalují.

Jsem členkou komise místní samosprávy a jsem ráda, že v naší komisi pracuje více žen a všechny mají zájem na zlepšení života v naší části sídliště. V poslední době se daří oslovit i další ženy, které se do našich aktivit zapojují a mají chuť ulici s jejím okolím zlidštit a zpříjemnit, například zdobením vánočních stromů. Mnohé se starají o záhony květin vedle vchodů do domů, o úklid za domy, organizují akce pro spoluobčany. A komise je ráda oceňuje. 
Tak mi, milé ženy, dovolte popřát vám všem v dnešní nelehké době hlavně pevné zdraví, lásku, mnoho přátel, neboť samota člověka velice tíží, pohodu a klid a k tomu i to potřebné štěstí.

A ještě bych ráda poprosila – požádala muže (pro mě nepochopitelně i několik žen v naší nové vládě) „přestaňte řinčet zbraněmi a hrát si na vojáky“. Lidé a hlavně i vaše děti si nezaslouží strach, strádání, chudobu a život bez budoucnosti.
                                               Táňa ŠORMOVÁ,
                                                zastupitelka Hradce Králové   
                      sormova bíla rgb w
skola2 161 x