Královéhradecký kraj a jeho zdravotní politika

markova w 17Teprve po roce od začátku „vládnutí“ současného krajského vedení spatřila světlo světa nová zdravotnická koncepce z pera exministra zdravotnictví L. Hegera. Záměrem vládnoucí pravice je posílit pravomoci zdravotnického odboru, ale zároveň si ponechat KSČM dlouhodobě kritizované zbytečné a hlavně drahé luxusní holdingové služby.
Nejpalčivějším problémem zůstává nedostatek zdravotního personálu. Těžko může pomoci plánovaná dohoda s fakultní nemocnicí na společném systému vzdělávání mladých lékařů, aby neodcházeli z krajských nemocnic.


Mezi zdravotními sestrami je situace ještě horší. Část absolventek po škole odchází mimo obor kvůli špatným finančním a pracovním podmínkám. Největší problém ovšem spočívá v tom, že sestry v krajských zařízeních dostávají za stejnou práci i o několik tisíc korun méně než ve fakultní nemocnici. Otázkou je, zda bude „kraj“ ochoten svým sestrám přidat.

V Královéhradeckém kraji je větší podíl starších lidí, než v České republice a do roku 2035 ještě výrazně stoupne. Zákonitě bude třeba více lůžek následné a dlouhodobé péče. Musí se proto posílit pobytové sociální a odlehčovací služby i domácí péči. Naprosto nedostatečný je rozsah psychiatrické péče, a to i přes vznik Center duševního zdraví v Trutnově a v Hradci Králové. Chybí desítky akutních psychiatrických lůžek v nemocnicích. Je paradoxní, že právě pan Heger, jako ministr zdravotnictví, stál u počátku reformy psychiatrie. Ta počítala s masivním rušením ústavních akutních lůžek a s přechodem k ambulantní léčbě. Velké problémy se očekávají u porodních a novorozeneckých oddělení. Polovinu porodů v kraji zajišťuje porodnice ve FN v Hradci Králové, která je kapacitně již nyní na hraně. Přitom trutnovská porodnice dlouhodobě nefunguje a vedení kraje není schopno situaci řešit. Katastrofální situace je již dnes v síti praktických lékařů pro děti i dospělé a u stomatologů, zejména na Náchodsku. Koncepcí doporučovaný vznik analytické skupiny chybějící péči určitě nevyřeší.
Autoři ekonomické analýzy krajských nemocnic doporučují, aby kraj „donutil“ nemocnice fungovat hospodárněji a takto uspořených 200 milionů korun přesunout do investic. Takový krok může znamenat přesouvání nejvíce ztrátových oborů do jiných nemocnic nebo jejich výrazné omezení. Pravicové vedení Královéhradeckého kraje tak jinými slovy říká, že co se nevyplatí, kraj dotovat nebude. Za nezbytnou zdravotní péčí si, milí pacienti, dojíždějte, nebo si případně připlaťte. Místo aby vládnoucí ODS, TOP 09, Piráti a další jednali o více odpovídajících úhradách z veřejného zdravotního pojištění pro své nemocnice, chystají se ohrozit zdraví a životy obyvatel královéhradeckého regionu.
KSČM má řešení problémů zdravotnictví nejen pro náš kraj, ale pro celou Českou republiku. Budu je postupně představovat.

Soňa Marková,
kandidátka pro volby do PS PČR a stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


In: Krajánek 7/2021
skola2 245 x