Otázky pro Josefa Skálu k návštěvě Bělobrádka na srazu Sudetských Němců a přiřazení české brigády k německé divizi

 
drang nach osten001. Co říkáte na aktivity Hermana a nyní již i Bělobrádka ohledně spolku Sudetských Němců? Berndt Posselt byl nedávno v DVTV a stěžoval si na český nacionalismus (ten za Beneše, odsun Němců). Nepřijde Vám to absurdní?

Landsmanšaft vznikl jako doupě revanše. Tu žluč už sice doslova papouškovat nemůže. Omluvu za ni nám však dluží dodnes. I z přidrzlých majetkových nároků vycouval až nedávno: My že jsme "nacionalisté" - a rozhodčím zrovna Posselt? Tady už nevkus láme všechny rekordy. My žádné "Heim ins Reich" nehulákali - tím méně ve snaze ukrást cizí území. Odsun byl verdiktem Postupimské konference, a ne českým vrtochem. Kdo se bratříčkuje se spolkem, který to obrací vzhůru nohama, plive do tváře všem, komu ublížily Mnichov, okupace a válka. To byl nacionalismus jako řemen. "Konečné řešení" měl v plánu i pro nás. S cynismem, nad nímž tuhne krev, je vylíčil právě Heydrich, od atentátu na nějž uplyne zítra rovných 75 let. Vlastenci vzpomenou na ty, kdo k němu našli kuráž - i tisíce obětí bestiální pomsty. Ty, koho táhnou sudeťácké slety, to řadí do jiné sorty.

2. Ohledně přiřazení české brigády k německé divizi. Máte nějaké odborné stanovisko, že by v případě vypuknutí konfliktu opravdu českým vojákům velel Bundeswehr? Je mi jasné, že divize je brigádě nadřazená v oblasti vojenského velení. Ale ministerstvo obrany tyto zprávy v zásadě odmítá stejně jako Seznam.cz, který to označil za dezinformaci (tu informaci ohledně podřízenosti českých vojáků) s tím, že je to prý běžné.

Já ono lejstro četl v anglickém originálu. Mlžení kolem jeho znění omráčí leda naivku. To lejstro není o vztahu rovného s rovným. Je o "přičlenění" či "začlenění" ("affiliation"). "Přidružení" české brigády k německé divizi, tedy jednotce vyšší kategorie. Situace, kdy vojska sahají po zbrani, tlačívá hlavně čas. Kdo by pak komu velel, ví i ten, co na vojně ládoval třeba jen "guláškanón".

Autor:
Mediální úsek ÚV KSČM
skola2 5515 x