P. Kováčik: Ústava a zákony mají přednost

 
kovacik pavel   CopyPro všechny v této zemi, a to bez rozdílu, by měly platit zákony i ústava. Handrkování vládních představitelů, účelová vyjadřování v kauze, která v posledních dnech převažuje v mediálním prostoru, zastávání se či odsuzování Babiše nijak nepřispívají k pozitivnímu vnímání naší republiky jak doma, tak v zahraničí. Navíc je to docela nechutné a mnohdy všechny degradující. Ústava nedává žádnou možnost prezidentovi odmítnout odvolání ministra financí navrhnuté premiérem.
 

Dnešní dění odsouvá do pozadí problémy, které je třeba před nadcházejícími volbami řešit. Lidé tak opět se vší pravděpodobností nedosáhnou splnění svých požadavků a teprve parlamentní volby, pokud budeme všichni pečlivě uvažovat, mohou změnit stav, jenž v České republice nastal. Ústavní právníci argumentují, že koaliční smlouva nemůže převýšit ústavu našeho státu, proto některá vyjádření vysokých představitelů jsou se vší pravděpodobností irelevantní. Úlohou všech, kteří v této zemi vládnou, je především dospět ke zklidnění situace a vrátit dění do normálu.

Vlastnictví novin je jedna věc. V dnešním světě je vždy někdo vlastnit bude. Rozhodně to však nebude stát. Záleží ale na charakteru jak vlastníků, tak jednotlivých novinářů, kteří by nikdy neměli dopustit, aby se média zneužívala v politickém boji. Pokud jednotliví novináři nehrají s vlastníky žádnou nekalou hru na politické úrovni, ale zabývají se kvalitní prací či dokážou vlastníkovi v jeho nápadech oponovat, jsou jednoznačně těmi, kteří mohou obsah novin ovlivnit. Lidé ve většině případů poznají účelovost či nesolidnost a po médiích požadují hledání objektivních skutečností a odsuzují podjatost a tendenčnost. A ani politická funkce by neměla sloužit k vyřizování vzájemných účtů.

Demokracie rozhodně není bezvládí, ale má svá přesná pravidla, na která, jak je vidět, v současné době mnozí pozapomněli.

Autor:
Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM
Zdroj:
Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM
skola2 5693 x